1 sierpnia 1944 – PAMIĘTAMY!

W tym roku obchodzimy 73 rocznicę Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie BohaterON. To projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysłanie im kartek z podziękowaniami i wyrazami szacunku. Kartki są dystrybuowane na terenie całego kraju. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Każdy z nas mógł włączyć się w uczczenie bohaterskich postaw powstańców poprzez wysyłanie do nich kart pocztowych.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny. Powstańcy byli uosobieniem najważniejszych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w walce. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – inicjatywa BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października czyli 63 dni, tyle ile trwało powstanie.

W naszej szkole akcję zainicjowała pani Dorota Wielenczyc, mama Emilki z klasy 7b, przywożąc z Polski pocztówki. Nasi uczniowie bardzo chętnie włączyli się w ten projekt. Wypisywanie kartek zostało poprzedzone przypomnieniem i przybliżeniem przebiegu powstania oraz jego bohaterów. Następnie uczniowie redagowali podziękowania pełne szacunku i serdeczności, i wpisywali je na kartki pocztowe. Uczniowie dziękowali uczestnikom powstania za ich bohaterską i patriotyczną postawę oraz podjęty trud obrony naszej Ojczyzny.

Akcja BohaterON jest wspaniałą lekcją nowoczesnego patriotyzmu, łączy pokolenia oraz sprawia wielką radość powstańcom.