W hołdzie polskim lotnikom

W sobotę 1 września bieżącego roku, w dzień inauguracji roku szkolnego 2018/2019, wzięliśmy udział w obchodach pod Pomnikiem Lotników w Northolt. Corocznie nasza szkoła uczestniczy w uroczystości, której celem jest oddanie hołdu poległym pilotom w II wojnie światowej.
Pomnik Lotników Polskich powstał z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Assassination, a odsłonięty w 1948r. koło bazy RAF w Northolt,gdzie stacjonował między innymi słynny Dywizjon 303.
 
 
Organizator obchodów, Komitet Pomnika Lotników zaprasza nasza szkołę do wystawienia pocztu sztandarowego i złożenia kwiatów. Jest to dla naszej szkoły, noszącej im. Lotników Polskich wyjątkowe wyróżnienie. Każdego roku we wrześniu pomnik w Northolt jest jednym z głównych miejsc obchodów kolejnych rocznic bitwy o Wielką Brytanię. Tegoroczna uroczystość miała szczególne znaczenie z racji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 100 rocznicy Lotnictwa Polskiego oraz 70 rocznicy odsłonięcia pomnika. Data uroczystości zbiegła się z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej.
 
Uroczystość gromadzi nie tylko weteranów, ich rodziny, ale rownież wiele osobistości. Pod pomnik w Northolt przybyli uczcić pamięć polskich lotników między innymi ksiażę Kentu Edward Windsor, Ambasador RP w Londynie Pan Arkady Rzegocki, burmistrz dzielnicy Hillingdon John Morgan, harcerze, uczniowie szkół polskich, przedstawiciele Związku Lotników Polskich, podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, przedstawiciele 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii.
 
Obchody rozpoczął przemówieniem przewodniczący Komitetu Pomnika w Northolt Ryszard Kornicki, syn legendarnego pilota Franciszka Kornickiego, zmarłego w 2017 roku.
Następnie został odczytany Apel Poległych przez przedstawiciela Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, po apelu odmówiono modlitwę w intencji poległych lotników. Uroczystość zakończono złożeniem wieńców upamiętniających polskie szwadrony w szeregach RAF i odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Wielkiej Brytanii.
 
Udział w uroczystości był dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły niezwykle istotny, gdyż dał im możliwość bliższego poznania historii polskich lotników. Mieli okazję porozmawiać z członkami rodzin poległych. Jesteśmy dumni z tego, że nasza szkoła nosi imię tych wspaniałych Bohaterów.