Obchody 100-lecia Royal Air Force

Z uwagi na patrona naszej szkoły czyli Lotników Polskich, nauczyciele i uczniowie włączyli się czynnie  w obchody 100-lecia powstania RAF. Przedstawiciele społeczności szkolnej 1 września uczcili pamięć polskich lotników pod pomnikiem w Northolt.


 W październiku uczniowie klasy 7c, 5, i 3 odwiedzili muzeum RAF, gdzie mieli możliwość obejrzeć wystawę z okazji 100 – lecia powstania brytyjskiego lotnictwa. W muzeum uczniowie mogli poznać stuletnią historię lotnictwa, obejrzeć oryginalne samoloty jak i również poznać życiorysy największych bohaterów RAF. Wśród nich znajdują się również polscy lotnicy min. Franciszek Kornicki, który wygrał w ubiegłym roku konkurs na symbol brytyjskiego lotnictwa wojennego RAF. W 1943 roku Franciszek Kornicki został najmłodszym dowódcą Dywizjonu 308 w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Ponadto pracował także dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF wykonując zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii. Kornicki po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych i został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się wirtualna część muzeum, symulatory lotu, gry komputerowe, quizy oraz animacje w 4D.


 Podsumowaniem obchodów 100-lecia RAF było uczestnictwo nauczycieli, uczniów oraz rodziców w uroczystej gali w  Theatre Royal. Wspaniałe widowisko poetycko-muzyczne pt. „Time Flies” było dla widzów podróżą poprzez najważniejsze wydarzenia z historii RAF przez ostatnie 100 lat. Nie zabrakło również polskich akcentów, córka jednego z polskich pilotów biorących udział w bitwie o Anglię recytowała wiersz poświęcony Dywizjonowi 303, towarzyszył jej angielski pianista, który grał utwory Chopina.