Sprawozdanie z obchodów 1oo lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

9 listopada w SPK im. Lotników Polskich odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych, przygotowany przez pana Piotra Misztala oraz naszych uczniów.

Zaproszony przez nas gość jest założycielem Polskiej Szkoły Muzycznej w Londynie. Wspólnie z panem Piotrem zaśpiewaliśmy znane pieśni przy gitarowym akompaniamencie.

Z sali teatralnej słychać było tego wieczoru Rotę, O mój rozmarynie czy Rozkwitały pęki białych róż. Przedstawiciele klasy VIII recytowali wiersze znanych polskich poetów, którzy w swojej twórczości przedstawiali miłość do ojczyzny, walkę o wolność i oddanie dla kraju. Wspólny śpiew sprawił, że przeżyliśmy chwile zadumy i wzruszenia. Przypomnieliœmy sobie naszą długą i trudną drogę do niepodległości. Koncert zakończył się ciekawymi rozmowami i pamiątkowymi zdjęciami.

 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z  okazji Święta Niepodległości. Uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli przedstawili ciekawy program artystyczny, tematycznie związany ze Stuleciem odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaiem hymu państwowego. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić nasz udział w akcji: Niepodległa - do hymnu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zachęcili wszystkich zebranych do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

11 listopada o godzinie 12 w południe. Szkolny chór zaśpiewał znane i lubiane przez wszystkich pieśni patriotyczne, a wyznaczeni z poszczególnych klas uczniowie zaprezentowali komentarze do ważnych wydarzeń historycznych z ostatnich stu lat. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami wybrali się do Katedry Westminster, aby tam o godzinie 14:30 wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Prymasa Polski, Arcybiskupa Wojciecha Polaka i Arcybiskupa Westminster, Kardynała Wincenta Nicholsa. Podczas mszy wysłuchaliśmy referatu pt. Odrodzenie Polski w 1918 roku, wygłoszonego przez profesora Wojciecha Roszkowskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w tych niezwykle ważnych wydarzeniach.