Festiwal Poezji Słowiańskiej 2019

Z grupą poetycką KaMPe związani jesteśmy już od roku 2012. Wtedy to po raz pierwszy wzięliśmy czynny udział w Festiwalu Poezji Słowiańskiej, który gromadzi nie tylko poetów. W czasie festiwalu odbywają się również koncerty muzyczne, występy zespołów ludowych.

 
 
W bieżącym roku gośćmi byli znakomici muzycy z Polski, którzy w ubiegłym roku wykonali 40 koncertów w związku z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości. Występy ich zaowocowały nawiązaniem współpracy z artystami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii i nowym repertuarem.
Piątkowy wieczór 11 października był niecodzienny. Nasza szkolna sala teatralna przekształciła się w filharmonię dzięki występującym na niej muzykom z Bielskiego Towarzystwa Muzycznego oraz artystom z Grupy Poetyckiej KaMPe. Przyjechali oni do nas z Polski, by świętować trwające nadal obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
 
Celebrowanie tego niezwykle doniosłego wydarzenia rozpoczęli w ubiegłym roku przepięknym koncertem zatytułowanym "Z muzyką ku niepodległości". Tegoroczny koncert "Świętujemy Niepodległość" również wprawił nas w zachwyt. Główną ideą koncertu są trwające nadal obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na bardzo bogaty, ciekawy i edukacyjny program złożyły się utwory związane z polską niepodległością. Usłyszeliśmy w bardzo ciekawych aranżacjach utwory do słów Juliusza Słowackiego "Pieśń konfederatów", Cypriana Kamila Norwida "Do kraju tego", Mirosława Bochenka "Pochylmy się, ucałujmy tę ziemię", czy też współczesnego poety emigracyjnego Aleksego Wróbla "Ukryte w genach". Bardzo podobały się nam Impresje Kaszubskie w wykonaniu pani Joanny Korpieli-Jatkowskiej, które mieliśmy okazję wysłuchać w języku kaszubskim.
 
W koncercie wystąpili:

Joanna Korpiela-Jatkowska - śpiew

Janusz Kohut - fortepian

Urszula Mizia - wiolonczela

Remigiusz Juskiewicz - śpiew, gitara

 

Całość poprowadziła Urszula Mizia, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła okoliczności powstania prezentowanych utworów oraz towarzyszące im fakty historyczne. Koncert miał charakter interaktywny.