Święto Zmarłych

Tradycyjnie, w związku z dniem Wszystkich Świętych, 2 listopada wybraliśmy się na cmentarz w Northwood, by uczcić pamięć polskich lotników. Jest to jednocześnie nasz udział w akcji organizowanej przez organizację polonijną Poland Street pod nazwą „Sprzątanie polskich grobów w Londynie”. Na wielu brytyjskich cmentarzach leżą nasi rodacy, ale dla nas najważniejszym miejscem jest właśnie cmentarz w Northwood, gdzie w wydzielonej kwaterze spoczywają polscy członkowie dywizjonów RAF-u, bohaterowie Bitwy o Anglię- to przecież patroni naszej szkoły.

Razem ze Stowarzyszeniem Lotników Polskich w skupieniu zapaliliśmy białe i czerwone znicze, udekorowaliśmy nagrobki specjalnie przygotowanymi krzyżykami i makami, na koniec pomodliliśmy się za dusze zmarłych.

W tym roku mieliśmy okazję spotkać na cmentarzu pana Philipa Fericia- Methuena, syna Mirosława Fericia, asa mysliwskiego, o którego wyczynach starsi uczniowie dowiadują się, czytając książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Co ciekawe, przy pracy nad tą książką t autor korzystał właśnie z zapisków Fericia. Pan Philip krótko przybliżył nam sylwetkę swego ojca, który na tym cmentarzu ma również swoje miejsce spoczynku.

W wyjściu wzięły udział trzy klasy: 6a z wych. Małgorzatą Kralą, 8a z wych. Krystyną Karasiewicz i 8c z wych. Renatą Zotow. Wszyscy uczniowie zasługują na dużą pochwałę za swoją postawę i zaangazowanie. Lekcja z tradycji polskiej została przez nich odrobiona na szóstkę.